10. Bebé (Manchester United)
Bebét nem sok labdarúgó-mérkőzésen láthattuk a pályán idén, de kétségkívül az ő feltűnése okozta az egyik legnagyobb meglepetést.
Az egykoron hajléktalan játékos egy portugál másodosztályú klubból idén nyáron szerződött a Guimaraeshez, ahol kiváló felkészülésbeli formája miatt (6 meccs/5 gól) több klub figyelmét is felkeltette, végül a világ egyik legnagyobb csapatához, a Manchester Unitedhez szerződött úgy, hogy egyetlen portugál bajnokin sem játszott. Így történt meg az, hogy hazája alacsonyabb osztályából a Premier League-be igazolt.
Az őszi szezon során hatszor húzhatta fel az MU szerelését, a Bajnokok Ligájában való debütálásakor betalált, s a Ligakupában is eredményes volt.
9. Fernando Llorente (Athletic Bilbao)
Fernando Llorente eddig sem volt adós a gólokkal a La Ligában, legutóbbi három szezonjában egyaránt tíz gól fölött végzett, de idén figyeltek fel rá Spanyolországon kívül is - hat gólt lőtt az Európa Ligában, a nyáron a világbajnoki csapatban is szerepet kapott.
Idén ősszel már a Selecciónban is főszerepet játszott, Litvánia és Skócia ellen három nagyon fontos találatot szerzett, barátságos meccsen kétszer volt eredményes.
A spanyol bajnokságban már tíz találatnál jár, csak Messi, Ronaldo és Villa előzi meg.
8. Edinson Cavani (Napoli)
Edison Cavani a 2010/11-es őszi szezon során Európa egyik leggólerősebb támadója lett. A sokoldalú csatár akkor tudott eredményes lenni, amikor azt a legkevésbé vártuk volna, a Palermótól kölcsönben érkező játékossal nagyon jól jártak a Kékek, akik a góllövőlista éllovasának vezérletével a második helyen tanyáznak a tabellán.
Cavani tízszer örülhetett gólnak a Serie A-ban, míg az Európa Ligában már hét alkalommal köszönt be. A válogatottban is kiválóan muzsikált az uruguayi, a vb-n gólt és gólpasszt szerzett, összesen hét találatot rúgott a nemzeti csapatban 2010-ben.
7. Javier Hernández (Manchester United)
Chicharito, a Manchester United Mexikóból érkező támadója fél szezon után a szurkolók egyik kedvencévé vált. A Borsócska becenévre hallgató támadó képes magát fejen rúgva és a kapunak háttal fejjel stukkolva bevenni az ellenfél kapuját.
A mindössze 21 esztendős labdarúgó a szezonban eddig hétszer talált be, négyszer a Premier League-ben, egyszer-egyszer a Bajnokok Ligájában, a Szuperkupában és a Ligakupában.
A válogatottban fantasztikus évet produkált a dél-amerikai támadó, összesen tíz (!) alkalommal ünnepelték őt a társak, kétszer a világbajnokság során talált be.
6. Gareth Bale (Tottenham)
Gareth Bale egy este alatt fényes jövő előtt álló tehetségből világsztárrá nőtte ki magát. Az Internazionale elleni mesterhármasával több sztárcsapat figyelmét felkeltette hihetetlen gyorsaságával, remek passzjátékával és kiváló lövőtechnikájával - a Maicont többször is becsapó védő bizonyára nem kap karácsonyi üdvözlőlapot a brazil bekktől.
A kék-feketék elleni két találkozón nyújtott teljesítményével hetekig az újságok címlapján szerepelt, többek között a City, a Barcelona és a Real Madrid is leigazolta volna a futballistát, aki a maradás mellett döntött.
Eddig az őszi idény során ötször volt eredményes a Premier League-ben a walesi szélső, aki ezt még néggyel fejelte meg a BL-ben. Tavasszal egyébiránt az Arsenal és a Chelsea kapuját is bevette, és a PL-ben április hónap legjobbjának választották.
5. Andy Carroll (Newcastle)
Egy esztendő leforgása alatt egy angol másodosztályú gólerős támadóból a Premier League egyik legeredményesebb csatára vált Andy Carrollból, a Newcastle futballistájából.
Egy igazi 9-es - igaz, még nem jár Shearer-i magaslatokban -, aki kamatoztatni tudja fizikai erejét, a kapu előtt egyáltalán nem jön zavarba, s lábbal és fejjel egyaránt eredményes tud lenni.
10 gólja 16 mérkőzésen Fabio Capello figyelmét is felkeltette, s a 21 esztendős csatár mára egyszeres angol válogatottnak mondhatja magát. Ha így folytatja, akár meghatározó tagja lehet a Háromoroszlánosoknak. Angol lapok szerint már topcsapatok, így többek között az MU is kiszemelte a labdarúgót.
4. David de Gea (Atlético Madrid)
David de Gea 2009 novemberében Spanyolország egyik legnagyobb kapustehetségét, Sergio Asenjót szorította ki az Atlético kezdőjéből - ekkor töltötte be 19. életévét.
Azóta elhódította az Európa Ligát a Matracosokkal, a madridiak kilenc találkozójából négyen gólt sem kapott. Vicente del Bosque a válogatottba is behívta de Geát, aki a szűkebb keretbe már nem fért be Reina, Valdás és Casillas mellett.
A 2010/11-es idény első tétmeccsén az Európai Szuperkupában kivédte Diego Milito tizenegyesét az Atlético győzelmével végződő találkozón, s azóta is kirobbanthatatlan tagja a spanyol fővárosi alakulatnak, ősszel nyolc alkalommal volt bevehetetlen a kapuja. Sokan őt tartják az MU-ból visszavonuló Edwin van der Sar méltó utódjának.
3. Thomas Müller (Bayern München)
Mindössze 21 esztendős, de már Európa egyik legjobb játékosanák tartják a Bayern München sokoldalú labdarúgóját - Müller képes a középpályán és csatárként is helyzeteket kialakítani és gólt szerezni.
Az előző szezon remekül sikerült a fiatal német számára, a Bajnokok Ligájában döntőt játszhatott, míg a bajnokságot és a kupát is elhódította a Bőrnadrágosokkal, 19 találtával pedig helyet kapott a vb-keretben.
Bár már ez a teljesítmény is figyelemre méltó, az igazi áttörést a világbajnokság hozta el számára. Öt góljával Diego Forlánt és David Villát maga mögé utasítva elnyerte a torna Aranylabdáját, és a legjobb fiatalnak is megválasztották a bronzérmet szerző futballistát.
2. Samir Nasri (Arsenal)
Samir Nasri talán egy kicsit kilóg a sorból, hiszen már 2008 óta tagja Anglia egyik élcsapatának, az Arsenalnak, ahonnan viszont 2010-ben a tehetségből vezéregyéniséggé emelkedett.
A 23 esztendős játékos már tavasszal is remekül szerepelt, a Porto elleni találatát a FIFA Puskás-díjra is nevezték. Az idei szezonban még kiválóbban teljesít, 13 bajnokiján nyolcszor volt eddig eredményes (nem is akármilyen találatokat szerezve), míg a BL-ben két találatot jegyzett.
A szezon első felének egyik legjobb futballistája volt az angol ligában, Cesc Fábregas haloványabb szereplése után ő lett az Ágyúsok vezére.
Érdekesség, hogy Nasrit választották 2010 legjobb francia játékosának Florent Maloudát és Hugo Llorist megelőzve, úgy, hogy a világbajnokságra meghívót nem is kapott. Bár a gallok vb-teljesítményét elnézve a szavazás reálisnak tűnik...
1. Kagava Sindzsi (Borussia Dortmund)
Nincs kétség afelől, hogy az év egyik üde színfoltja a japán bajnokságból a Bundesligába szerződő Kagava Sindzsi.
A 21 esztendős középpályás nevét fél szezonnal ezelőtt Európában nem ismerték, 2009 végéig a japán másodosztályú Cerezo Oszaka színeiben rúgta a bőrt.
Májusban a dortmundi alakulat bejelentette, hogy megszerezte Kagavát, akit 350 ezer (!) euróért hoztak a csapathoz, s ezzel minden bizonnyal történetük egyik legjobb üzletét kötötték.
Az ázsiai játékmester többek között Hajnal Tamást szorította ki az együttesből, amely szárnyal a német élvonalban, Kagava az ősz során nyolcszor mattolta az ellenfeleket, a Borussia támadószekciója pedig 39-szer volt eredményes, amely nagyban köszönhető a sokoldalú japánnak, aki tökéletesen beleillik Jürgen Klopp támadó felfogású csapatába.
Tavaly az újévet a J-League 2-ben, idén pedig már a Bundesliga élén töltheti az ifjú reménység, akit hamarosan Ázsia legnagyobbjai között tarthatnak majd számon.